„RIFAS“ plečia gamyklą
#LINPRAnariai
Rimos Rutkauskaitės straipsnis „Verslo žiniose“
Prognozuojamas pasaulio ekonomikos lėtėjimas plėtros projektą pradedančios įgyvendinti elektrotechninių sistemų gamybos UAB „RIFAS“ negąsdina – užsakymai išskaidyti ir pagal klientus, ir pagal sektorius.
Šiandien naujo „RIFO“ gamybos pastato statybvietėje Panevėžyje, dalyvaujant septynioms dešimtims svečių, bus įkasta simbolinė kapsulė. Pirmas statybų etapas, kurio metu iškils 4.700 kv. m pastatas, bus baigtas iki vasario, antro etapo metu bus pastatyta dar 900 kv. m patalpų. Vėliau planuojama įrengti automobilių parkavimo aikštelę.
„Leidimą gavome rugsėjį ir statybos jau pradėtos“, – informuoja Tomas Prūsas, „RIFO“ direktorius.
Paskelbusi, kad bus sukurta 100 gerai mokamų darbo vietų elektrotechninių įrenginių montuotojams, elektros ir 3D mechanikos inžinieriams, bendrovė kolektyvą nuo metų pradžios jau išaugino nuo 88 iki 138 žmonių.
„Kad susirasti darbuotojų sudėtinga, šiek tiek perdedama“, – sako vadovas.
Estų „Harju Elekter“ priklausančioje Panevėžio bendrovėje atlyginimų mediana rugpjūtį siekė 1.300 Eur. Už pasiektus bendrus įmonės rezultatus kiekvienam darbuotojui kas ketvirtį išmokama 25% atlyginimo dydžio premija. Nuo 2019 m. pradžios planuojama ir bazinį atlyginimą kilstelėti 15–20%.
„Stengiamės išlaikyti sveiką balansą tarp akcininkams uždirbamo pelno ir darbuotojų motyvavimo, išlaikyti balansą tarp darbuotojų atsakomybės ir tinkamos darbo aplinkos, tinkamo darbo laiko, reikiamų gamybos įrankių“, – pabrėžia p. Prūsas.
Skaičiuojama, kad investicijos į gamyklos plėtrą sudarys apie 3,5 mln. Eur.
Rizikos, tarptautinėms organizacijoms ir analitikams įspėjant apie pasaulio ekonomikos lėtėjimą, direktorius nesureikšmina. Pasak jo, didieji įmonės užsakovai, tokie kaip „Kongsberg Maritime“, „Siemens“, „Danfoss Drives“ ar „Rolls-Royce Marine“, galėtų įmonei duoti dvigubai daugiau užsakymų, negu duoda dabar. Tačiau matydami menką pajėgumą užsakymus nukreipia kitur. Nors įmonė geba pagaminti tai, ko nesugeba pagaminti kiti.
Tai rodo ir pastaraisiais metais auganti apyvarta: šiemet planuojamos pajamos turėtų siekti 14 mln. Eur, iki 2020 m., tikimasi, apyvarta pakils iki 20–25 mln. Eur.
„Visus užsakovus radome mes patys ir toliau jų ieškome. Iš skirtingų sričių, skirtingų verslo sektorių. Mūsų užsakymų portfelis labai platus. Jei globalių pokyčių neįvyks, vienas ar kitas sektorius vis tiek laikysis geriau. Pavyzdžiui, šiuo metu, kylant naftos kainai, atsigauna naftos gavybos sektorius, laivininkystė ir viskas, kas su ja susiję. Kai nafta buvo pigi, geriau sekėsi popieriaus, metalo pramonei“, – vardija direktorius.
Užsakymų konvejeris
Jo teigimu, pamoka, kai įmonė turėjo du pagrindinius klientus ir jiems mažinant užsakymų patyrė nuostolių, buvo išmokta.
Jis žada kitą savaitę per „Verslo žinių“ konferenciją „PARDAVIMAI 2019: Kaip pasiekti rekordinį augimą?“ paaiškinti, kodėl verslui verta rinktis pardavimų konvejerį, kuris užtikrina stabilius užsakymus, kaip surasti ir sudominti stambų klientą. Ir kaip atrodo sistemingas darbas.
„Ši sistema per 5 metų laikotarpį mums pasiteisino“, – tvirtina p. Prūsas.
Skaičiuojama, kad per pastaruosius trejus metus pavyko gyvai susitikti su daugiau nei 200 potencialių klientų visoje Europoje. Nuo 16 iki 19 mėnesių truko įvairūs auditai, dalyvauta dešimtyse tęstinių užklausų.
Bendrovės partneriai yra sisteminiai integruotojai arba koordinatoriai – pasaulinės korporacijos, įgyvendinančios tokius stambius projektus kaip įvairaus profilio gamyklų ar laivų statybos. Sisteminiams integruotojams reikia pagal jų poreikius priderintų galios paskirstymo ir vandeniu aušinamų galingų dažnio keitiklių sistemų. „Rifas“ specializuojasi pagal užsakymą projektuoti ir gaminti unikalias elektrotechnines sistemas.
Projektinė užsakomoji gamyba dėl kompleksiškumo ir daugybės pakeitimų projekto metu neleidžia šių procesų robotizuoti. Direktorius pabrėžia, kad bendrovės pasiekimus labiausiai lemia gebėjimas sudėtingus projektavimo ir gamybos procesus išskaidyti į palyginti paprastas užduotis darbuotojams.
„RIFO“ augimas duos užsakymų ir vietos partneriams – šiuo metu apie 200 įmonių tiekia savo produkciją Panevėžio įmonei, maždaug pusė jų yra Lietuvos gamybos ir paslaugų bendrovės.