EK pristatė 15 šalių skaitmeninimo iniciatyvų analizę

Europos pramonės skaitmeninimo strategija siekia stiprinti ES konkurencingumą skaitmeninių technologijų pagrindu ir užtikrinti, kad bet kurio sektoriaus, bet kurios šalies, bet kuri įmonė, didelė ar maža, galėtų pasinaudoti ir progresuotų skaitmeninių inovacijų dėka. Tam reikalinga ne tik dinamiška skaitmeninio sektoriaus aplinka Europoje, bet ir visapusė skaitmeninių inovacijų integracija visuose ekonomikos sektoriuose, taip pat suvienytas potencialas ir bendra Europos strategija. Siekdama šio tikslo, Europos Komisija dar 2016 m. balandžio mėn. paskelbė „Digitizing European Industry“ iniciatyvą (DEI).

Jos pagrindu buvo sukurta Europos pramonės skaitmeninimo platforma, kurią sudaro nacionalinės ES šalių iniciatyvos. Tai reikšmingas žingsnis kuriant ateities Europos ekonomikos ir visuomenės gerovę. Tačiau tam, kad skaitmeninė pramonės transformacija neliktų vien tik ES pramonės ir politikos lyderių dokumentuose, įmonėms reikia persitvarkyti ir pačioms – joms padėti ir šią misiją gali atlikti šalyse diegiami skaitmeninių technologijų centrai (DIH), kalbantys mažų ir vidutinių įmonių kalba, suprantantys jų poreikius, verslo modelius ir pokyčius.

Praėjus 18 mėnesių nuo „Digitizing European Industry“ iniciatyvos (DEI) paskelbimo, jau galima apžvelgti, kas pasiekta ją įgyvendinant. DEI iniciatyva yra vienas iš pagrindinių elementų ir neatsiejama Europos Komisijos strategijos dalis, kuriant Europos bendrąją skaitmeninę rinką (Digital Single Market). Apibendrinusi 15 šalių skaitmenines iniciatyvas ir pasiektus rezultatus, Europos komisija šiandien jau turi parengtą DEI ataskaitą, kuri yra prieinama visiems. Ši analizė nėra baigtinė, ir ją bus siekiama nuolat atnaujinti. 15 šalių, tarp jų ir Lietuvos, skaitmeninimo iniciatyvų apžvalgas galima rasti ČIA.

Siekiant apibendrinti praėjusio etapo rezultatus ir aptarti tolesnius žingsnius Europos pramonės skaitmeninimo kelyje, lapkričio 21 d. Briuselyje rengiamas tarptautinis aukšto lygio grupės susitikimas. Susitikime dalyvauja nacionalinių iniciatyvų ir darbo grupių paskirtieji atstovai, Europos pramonės asociacijų ir socialinių partnerių aukščiausio lygio vadovai, tarp jų ir atstovai iš Lietuvos: LINPRA direktorius Gintaras Vilda, LINPRA vice-prezidentas Gintaras Rimša, Ūkio ministerijos pramonės ir prekybos departamento direktorius Vaidas Gricius, Lietuvos nuolatinės atstovybės Europos Sąjungoje ekonomikos atašė Donata Gustaitė, LPK vyriausias atstovas prie tarptautinių organizacijų Gintaras Morkis.

Susitikimo tikslas – aptarti su pramonės skaitmeninimo platforma ir skaitmeninių inovacijų centrų diegimu susijusius nuveiktus darbus ir iniciatyvas nacionaliniame lygmenyje. Susitikimo fokusas nukreiptas į keletą sričių, kuriose siekiama apčiuopiamo rezultato:

  • Pažanga kuriant skaitmeninių inovacijų centrus visoje ES, jų funkcijos reikšmė ir verslo gebėjimas įsisavinti skaitmeninimui skirtas investicijas.
  • Investicijų ir bendradarbiavimo reikšmė skaitmeninių technologijų diegimui ir platformų kūrimui.
  • Dabartinių darbo grupių patirtis sutelkiant suinteresuotąsias šalis visose vertės kūrimo randinėse ir konkrečiuose sektoriuose.
  • Lūkesčiai kitam aukšto lygio vadovų susitikimui bei į jį kviečiamų darbo grupių atstovų atsakomybių planavimas.

Tai – strateginės reikšmės tarptautinio lygio susitikimas, kuris lems tolesnes iniciatyvas ir veiksmus politiniame šalies lygmenyje, nubrėš gaires ir iškels tikslus ateities progresui.