Pandemijos pasekmės: trūksta žaliavų, todėl kyla plastiko gaminių kainos

Rimantas Damanskis, LINPRA prezidiumo narys, UAB „Pack Klaipėda“ vykdomasis direktorius, publikuota 15min 

Išaugus COVID-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Lietuvos plastikų sektorius rodo pavyzdį, kad šalies pramonė atlaiko pandemijos iššūkius – valdome COVID-19 rizikas, tačiau pandemijos sukelta logistikos krizė ženkliai didina žaliavų ir produkcijos kainas. Šiuo metu itin trūksta konteinerių, kuriuos laivai galėtų plukdyti į Europą, o tuo pat metu didelė žaliavų dalis buvo skirta COVID-19 valdymo priemonių gamybai. Visa tai kartais padidino žaliavos kainas, bet net ir šiame kainų lygyje tiekimas lieka sudėtingas – trūksta konteinerių, žaliavų tiekėjai vis dažniau remiasi force majeure išlygomis“, – sakė Rimantas Damanskis, LINPRA prezidiumo narys, atstovas žiedinės ekonomikos srityje ir plastikų-gumos gaminių gamybos sektoriui.

Europos plastikų perdirbimo pramonės asociacija EuPC, kurios nare yra ir Lietuvos inžinerinės pramonės asociacija LINPRA, neseniai kreipėsi į Europos Komisijos pirmininkę Ursula von der Leyen dėl galimybės skirti tikslinę finansinę paramą iš Europos Atsigavimo fondo, kuri leistų užtikrinti esminių produktų gamybą ir apsaugotų darbo vietas.

Siūlomos trumpo laikotarpio priemonės apimtų polimerams ir/ar jų priedams taikomų ES importo mokesčių sumažinimą toms įmonėms, kurios priverstos stabdyti gamybą dėl žaliavos trūkumo. Ilgalaikiai sprendimai būtų mažinti ES priklausomybę nuo žaliavinių medžiagų importo ir galimybė peržiūrėti šiuo metu Europoje galiojančias force majeure išlygų taisykles.

Lietuvoje plastikų ir gumos pramonėje dirbančiose įmonėse dirba apie 9,5 tūkst. darbuotojų, per metus jos pagamina produkcijos už 1,14 mlrd. eurų. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2020 metais guminių ir plastikinių gaminių eksportas siekė 808 mln. eurų ir buvo 2,9 proc. didesnis nei 2019 metais.