Moksleiviai ruošiasi jaunųjų inžinierių čempionatui: kūriniams naudoja ir lego kaladėles, ir virtuvės reikmenis
Balandį pirmą kartą Lietuvoje rengiamas STEAM TEAM nacionalinis jaunųjų inžinierių čempionatas. Likus mažiau nei mėnesiui iki jo pradžios, Lietuvos mokyklose vyksta intensyvus pasiruošimas – moksleiviai kuria Goldbergo mašinų, kurias turės konstruoti ir pristatyti čempionate, vizijas bei jų prototipus.
Šiuo metu dalyvauti čempionate yra užsiregistravusios 29 komandos iš 23 šalies mokyklų: Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Utenos, Vilkijos. Vienos iš komandų vadovas, Vilniaus Jėzuitų gimnazijos mokytojas Algirdas Augustaitis sako, kad tokioje iniciatyvoje dalyvauti tiesiog būtina.
„Galimybė moksleiviams patiems kažką kurti, pasitelkiant mokslo žinias, bei iš karto išbandyti, kaip jų kūrinys veikia, suteikia motyvacijos. Be to, tai ugdo labai svarbius asmenybės įgūdžius: užsispyrimą siekti tikslo, idėjų generavimą, komandinį darbą. Vaikų įkalbinėti dalyvauti nereikėjo, juos sužavėjo ši galimybė“, – teigia A. Augustaitis.
Susitinka fantazija ir inžinerija
Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacijos LINPRA rengiamame čempionate dalyvausiančios komandos turės sukonstruoti ir komisijai pristatyti veikiančią Goldbergo mašiną – domino principu veikiantį mechaninį įrenginį, kai vienas veiksmas pradeda kitą ir taip tęsiasi iki veiksmų grandinės pabaigos.
Pasak A. Augustaičio, Goldbergo mašinos konstravimas leidžia įjungti beveik neribotą fantaziją ir supažindina su įvairiais inžinerijos principais.
„Su komanda jau pradėjome daryti atskirų galimų Goldbergo mašinos komponentų prototipus, turime kelis pavyzdžius. Mūsų Goldbergo mašinos vizija – kuo skirtingesnių įvairių elementų įkomponavimas: lego detalių, medžio, kartono, vamzdžių, knygų, žaislų, virtuvės reikmenų. Kūryboje deriname tiek individualų darbą namuose, tiek bendrą darbą kartu susitikus“, – sako jis.
Vilniaus Jėzuitų gimnazijai čempionate atstovaus penkių moksleivių, iš kurių daugiausiai besimokančių penktoje klasėje, komanda. Mokytojas teigia, kad konstravimas moksleiviams nėra naujiena, komanda kartu dalyvauja Lego robotikos čempionate „FIRST Lego league“, ir tikisi, jog darnus komandinis darbas ir jaunųjų inžinierių čempionate atneš sėkmę.
Stipresnė motyvacija mokytis
Dalyvavimui čempionate jau pasiruošę ir Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos III klasės gimnazistai. Pasak informacinių technologijų mokytojos Renatos Burbaitės, Goldbergo mašinos viziją penki komandos nariai jau turi, kaip ir nemažą ankstesnę robotikos bei konstravimo patirtį.
„Su mokiniais nuolat konstruojame ir programuojame robotus, dalyvaujame įvairiose varžybose. 9-10 klasių mokiniai, mokydamiesi technologijų, turi galimybę rinktis robotikos modulį, kuriame įgyja konstravimo, mikrovaldiklių programavimo pradmenis. Gimnazijoje turime robotikos komandą „JBG Robotics“, kuri dalyvauja daugelyje varžybų, tad su komandos nariais nusprendėme dalyvauti ir šiame čempionate. Gimnazistų įkalbinėti dalyvauti nereikėjo – priešingai, netgi susidarė konkurencija“, – sako ji.
Mokytoja įsitikinusi, kad galimybė vaikams patiems kurti ir išbandyti yra pats geriausias mokymosi būdas (angl. learning by doing), kuris ne tik stiprina mokymosi motyvaciją, bet ir ugdo kūrybiškumą, kritinį mąstymą, moko bendradarbiauti ir planuoti laiką.
STEAM TEAM nacionaliniame jaunųjų inžinierių čempionate dalyviai varžysis dviejų kategorijų komandose: 5-8 kl. ir 9-12 kl. moksleivių. Komandas turi sudaryti 2-5 moksleiviai ir jų mokytojas – mentorius.
Pusfinalių metu komandos turės per dvi valandas surinkti savo Goldbergo mašinas bei pristatyti komisijai. Geriausiai pasirodžiusios 5-8 kl. ir 9-12 kl. moksleivių komandos keliaus į finalą, vyksiantį gegužės antroje pusėje, kurio metu turės surinkti paruoštas naujas Goldbergo mašinų versijas. Po vieną geriausią kiekvienos komandų kategorijos projektą bus paskelbti nugalėtojais, o šioms komandoms atiteks po 1 tūkst. eurų.
Komandų registracija vyksta iki balandžio 7 d. Susipažinti su detalesne informacija ir registruotis dalyvauti čempionate kviečiame čia.