RIS I40 H: Kaip MVĮ ir startuoliai gali pasinaudoti skaitmeninės transformacijos teikiama nauda?

Gamybos ir valdymo procesų skaitmenizavimas gali ženkliai padėti mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ) susidoroti su krizių laikotarpiais, taip pat pasiruošti pokriziniams pokyčiams. Partnerių konsorciumas, vykdantis EIT Manufacturing projektą „RIS Industry 4.0 Hubs“ inicijavo specializuotų seminarų apie skaitmeninę transformaciją ciklą ir suteikė tikslines dotacijas Europos MVĮ įmonėms, tam, kad padėtų joms skaitmenizuoti gamybos ir tiekimo grandines. Asociacija LINPRA vykdė projektą Lietuvoje siekdama padėti vietinės ekosistemos dalyviams. Projekto menu daugiau nei šimtas įmonių iš šešių šalių dalyvavo individualizuotuose seminaruose, o 14 įmonių gavo tiesioginę paramą ir konsultacijas.

Vykdydama EIT Manufacturing „RIS Industry 4.0 Hubs“ (RIS I40H) projektą, LINPRA kartu su dar šešiais partneriais įgyvendino vadinamąją regioninę inovacijų schemą (RIS), kurios tikslas yra padidinti inovacijų gebėjimus ir perduoti gerąsias praktikas toms Europos šalims, kurios laikomos „vidutinėmis“ inovatorėmis. MVĮ  buvo skatinamos pasinaudoti skaitmeninių technologijų teikiamais privalumais ir tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius bei kompetencijas. Šiuo tikslu projekto komanda surengė skaitmeninimo seminarų ciklą Lietuvoje, Čekijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, Estijoje ir Graikijoje. Projekto metu taip pat buvo suteikta parama gamybos įmonėms organizuojant atvirą kvietimą, kurio metu įmonės galėjo kreiptis dėl mini dotacijų, skirtų finansuoti konsultacijų ir skaitmeninimo planų parengimo paslaugas.

„12 mėnesių trukusiame RIS I40H projekte, kurį koordinavo BIBA (Bremer Institut für Produktion und Logistik GmbH), mūsų komanda parengė 3 žingsnių metodiką, kuri padeda MVĮ diegti skaitmeninėmis technologijomis paremtus Pramonės 4.0 sprendimus“, – sake LINPRA projekto vadovė Aurelija Raščiuvienė. Pirmame etape buvo surengti interaktyvūs seminarai, kurie supažindino su Pramonės 4.0 technologijomis, kurias gali pritaikyti  MVĮ. Seminarai buvo naudingi, siekiant įvertinti dalyvaujančių MVĮ skaitmenines kompetencijas.  Šešiose šalyse įvyko septyni seminarai, kuriuose dalyvavo daugiau nei 100 dalyvių. Antrame etape buvo suteiktos individualios konsultacijos ir išsamūs įmonių veiklos skaitmeninės brandos vertinimai, siekiant orientuoti įmones prioritetinėse skaitmeninimo srityse. Trečiasis etapas buvo skirtas parengti veiksmų planus (roadmaps), kuriais vadovaujantis įmonės galės įgyvendinti skaitmeninės transformacijos projektus.

„Šiais iššūkių kupinais laikais pramonės įmonės yra linkusios atidėti minėtas veiklas, net jei ir mano, kad yra būtina skaitmenizuoti savo procesus“, – pridūrė Aurelija Raščiuvienė. „Todėl EIT Manufacturing finansuojamo atviro kvietimo metu mini dotacijomis parėmėme 14 MVĮ įmonių“.

Skaitmenizacijos plano parengimo paslaugas Lietuvoje gavo penkios įmonės. Viena iš jų –  Vilniuje įsikūrusi bendrovė „Altechna Coatings“, viena didžiausių optinių dangų gamintojų Lietuvoje, kuriai skaitmeninimo audito ir skaitmenizacijos plano parengimo paslaugas teikė išmanios gamybos kompetencijų centras VšĮ „Intechcentras“. „Sulaukėme teigiamų atsiliepimų, vertingos kritikos ir išsamių patarimų, kaip toliau automatizuoti ir pertvarkyti savo veiklos valdymą“, – patvirtino Vytenis Jočys, „Altechna Coatings“ kokybės ir procesų inžinierius. „Mes taip pat sužinojome daugiau apie galimus patobulinimus, kas, kodėl ir kaip. Visa tai lėmė aiškesnį kelią ir labai vertinamą išorinį impulsą mūsų įmonės procesų skaitmeninei transformacijai.

EIT Manufacturing yra pirmaujanti Europos gamybos bendruomenė, viena iš naujausių (įkurta 2019 m.) iš aštuonių inovacijų bendrijų, priklausančių Europos inovacijų ir technologijų institutui (EIT). Inovacijų bendrijos yra viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės, iš dalies finansuojamos Europos Sąjungos ir iš dalies finansuojamos partnerių, tarp kurių yra keletas pirmaujančių Europos įmonių ir mokslinių tyrimų organizacijų.